logo
Blog

Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej na pewno niejedna osoba ma obawy, że nie są one do końca bezpieczne. W końcu jest to ingerencja w nasz naturalny wygląd. Jak to wygląda rzeczywiście? Przekonaj się!

 

Zabiegi mogą wykonywać tylko lekarze

Lekarzem nazywamy absolwenta uczelni medycznej, który ma prawo wykonywania zawodu. Co prawda nie leczy on chorób, które zagrażają życiu pacjenta, a jego głównym zadaniem jest polepszenia jakości życia, jednak należy pamiętać, że jest to nadal medycyna. Zabiegi z jej zakresu to ingerencja w ciało człowieka.  – z tego względu osoba, która je wykonuje, musi mieć medyczną wiedzę i kwalifikacje. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego lekarza i sprawdzenie, co na jego temat sądzą pacjenci.

 

Po czym poznać dobrego lekarza?

Przede wszystkim musi on posiadać odpowiednie kwalifikacje, które są potwierdzone certyfikatami. Warto również zrobić rozeznanie wśród znajomych, ponieważ specjalista polecony przez kogoś znajomego wzbudzi na pewno większe zaufanie niż ten wybierany na własną rękę. Lekarz, w którego ręce możesz się oddać, powinien oprócz wiedzy medycznej znać się na sprzęcie i preparatach, które są wykorzystywane do zabiegów. Oprócz tego powinien podchodzić do każdego pacjenta indywidualnie, dokładnie wysłuchać Twojej wypowiedzi i odpowiednio do Twoich oczekiwań zaproponować najlepsze rozwiązanie

 

Konsultacja jest bardzo ważna

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej składa się z:

  • szczegółowego wywiadu medycznego,
  • wykonania serii zdjęć części ciała, na której decydujemy się wykonać zabieg,
  • diagnozowania pacjenta pod kątem m.in. chorób, przyjmowanych leków i ewentualnie przebytych operacji.
  • jeżeli pojawiają się wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, zlecenia dodatkowych badań.

 

Przeciwwskazaniami do wykonania wielu zabiegów są między innymi:

  • padaczka,
  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • stany zapalne skóry,
  • ciąża i karmienie piersią.

 

Nie należy niczego ukrywać podczas konsultacji

Pamiętaj, że decydując się na zabieg, Ty również masz wpływ na bezpieczeństwo jego przebiegu. Podczas konsultacji, jako pacjent nie powinnaś niczego zataić przed lekarzem. Może to skutkować poważnymi powikłaniami, jak również zabieg może nie przynieść oczekiwanych efektów.

 

Zakwalifikowanie do zabiegu

Aby zabiegi medycyny estetycznej były bezpieczne, przede wszystkim muszą korzystać z nich pacjenci, którzy zostali odpowiednio zakwalifikowani. Nie u każdej osoby można wykonać ten sam zabieg. Jeżeli więc podoba Ci się efekt zabiegu, jakiemu ostatnio poddała się Twoja koleżanka, a lekarz mówi Ci, że nie można go u Ciebie wykonać – nie denerwuj się, robi to wyłącznie z powodu bezpieczeństwa i troski o Twoje zdrowie.

 

Czas wpływa na bezpieczeństwo

Lekarz potrzebuje czasu na to, aby postawić diagnozę i dobrać odpowiednie działania wedle Twoich oczekiwań. Czasu wymaga także sam zabieg – ze względu bezpieczeństwa trzeba sprawdzić na małym obszarze skóry jak Twój organizm reaguje na preparat.

 

Jakość – bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo zabiegów warto zwrócić uwagę na jakość preparatów i urządzeń, które wykorzystywane są w gabinecie. Produkty lub urządzenia powinny być przebadane klinicznie i być bezpieczne dla zdrowia.

 

Pozabiegowa pielęgnacja skóry

Należy zapewnić skórze odpowiednią ochronę i pielęgnację po zabiegu. W niektórych przypadkach warto stosować kremy, które mają za zadanie koić i regenerować.

 

Co z powikłaniami?

Jeżeli nie ukrywasz niczego przed lekarzem medycyny estetycznej i jesteś zakwalifikowana do zabiegu lub ich serii, reszta pozostaje w rękach specjalisty. Ryzyko powikłań istnieje zawsze, dlatego należy powierzyć wykonanie zabiegu osobie, która posiada wiedzę, kompetencje i doświadczenie. Należy przestrzegać również zaleceń lekarza.

Nasz gabinet, zlokalizowany w Częstochowie oferuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Nasz zespół tworzą doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie. Posiadamy bezpieczny sprzęt oraz preparaty o najwyższej jakości. Jeżeli nadal masz obawy – umów się na konsultację, my je rozwiejemy.