logo
Blog

Dobór kosmetyków do rodzaju cery

Odpowiednia pielęgnacja cery to podstawa do tego, by wyglądała na zdrową, promienną i wypoczętą. Na jej kondycję ma wpływ wiele czynników: dieta, tempo życia, środowisko, w którym przebywamy i w końcu sposób, w jaki o nią dbamy. Cera sucha, mieszana, tłusta? Jest kilka rodzajów. Jego rozpoznanie pozwala na dobór odpowiednich kosmetyków i zabiegów, które poprawią jej stan. A jaką cerę masz Ty? Jeżeli nie wiesz, pomożemy Ci to ustalić 🙂

 

Typy i rodzaje cery

Dobór kosmetyków w drogerii powoduje, że się denerwujesz? Jeden krem do cery suchej, inny idealny dla cery tłustej. Jeżeli masz problem z tym, aby dobrać odpowiedni dla siebie, powinnaś zacząć od podstawy. Jej znajomość zaoszczędzi Ci nerwów przy sklepowej półce. Żeby kosmetyki, po które sięgasz nie zaszkodziły Twojej skórze, a odpowiednio ją pielęgnowały, zapoznaj się z naszym artykułem 🙂

“Rodzaj” i “typ” cery to określenia, które często traktowane są jak synonimy. Jest to błąd, ponieważ różnią się od siebie. Czym? Podpowiadamy:

Istnieją 4 rodzaje cery: normalna, sucha, tłusta i mieszana.

Typy cery to między innymi: wrażliwa, naczynkowa i odwodniona.

 

Problemy ze skórą mogą być skutkiem nieodpowiedniego doboru preparatów, które się na nią stosuje. Nawet kobiety, które posiadają niemalże idealną cerę, bez jej odpowiedniej pielęgnacji mogą znacznie pogorszyć jej kondycję. Stosowanie wyłącznie kosmetyków, które zostały opracowane do danego typu cery mogą pomóc w zachowaniu gładkiej, rozświetlonej i promiennej twarzy.

 

Cera normalna

Charakteryzuje ją to, że jest gładka, jędrna, nie posiada zmarszczek, zaskórników, niedoskonałości i ma równomierny koloryt – brzmi jak marzenie? Niestety, ten rodzaj cery występuje bardzo rzadko. Najczęściej posiadają ją dzieci, które jeszcze nie wchodzą w okres dorastania. Później pojawia się trądzik, niedoskonałości i cera normalna pozostaje pięknym wspomnieniem z dzieciństwa. Jeżeli jednak jesteś jj szczęśliwą posiadaczką nie oznacza to, że nie powinnaś odpowiednio o nią dbać. Czynniki zewnętrzne mogą negatywnie na nią wpływać, dlatego powinnaś odpowiednio zabezpieczać swoją twarz przed nimi. Najlepsze będą dla Ciebie naturalne, łagodne środki do pielęgnacji. Kiedy za oknem świeci słońce, pamiętaj o odpowiednich kremach z filtrem UV, natomiast zimą zadbaj o ochronę przed wiatrem i mrozem.

 

Cera sucha

Najpopularniejszymi cechami, które pojawiają się przy cerze tego rodzaju są jej szorstkość i matowość. Nie produkuje zbyt wiele sebum, przez co zazwyczaj brakuje jej promiennego blasku. Dodatkowo jest ona bardzo cienka, przez co jest narażona na uszkodzenia i bardzo wrażliwa. Mimo tego posiadaczki cery suchej nie są tak bardzo narażone na pojawianie się zaskórników, ten rodzaj skóry charakteryzuje się wysoką odpornością na nie. Jej największymi wrogami są wiatr, upał, mróz. Te czynniki zewnętrzne powodują zaczerwienienia i sprawiają, że skóra zaczyna piec. Cera sucha wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ starzeje się dość szybko. Jeżeli jesteś jej właścicielką, pora odstawić wszystkie kosmetyki, które mogą dodatkowo ją wysuszać (mydło, peelingi, preparaty, które mają w składzie alkohol).

 

Cera tłusta

W przeciwieństwie do rodzaju, który opisaliśmy powyżej, cera tłusta mocno się świeci, ponieważ wytwarza sebum w nadmiernej ilości. Dodatkowo mocno widoczne są na niej rozszerzone pory, ma tendencję do występowania trądziku i zaskórników. Jest natomiast bardziej odporna na czynniki zewnętrzne: wiatr i temperatury na zewnątrz nie są jej takie straszne. Aby pielęgnować ją w odpowiedni sposób, powinnaś sięgać po kosmetyki, które będą ją na bieżąco oczyszczały. Pomimo swojej nazwy, ten rodzaj również wymaga nawilżenia, nie powinnaś o tym zapominać. Wynika to z tego, że peelingi i tonizowanie mogą ją wysuszać, a to przekłada się na wzmożenie łojotoku.

 

Cera mieszana

Jest to najpopularniejszy rodzaj, większość z nas posiada skórę mieszaną: w niektórych miejscach wręcz przesuszoną, w innych świecącą się i tłustą. Na pewno znasz określenie “strefa T”. To właśnie tam najbardziej się świecimy – obejmuje ona czoło, nos oraz brodę. Skronie i policzki zazwyczaj mają tendencję do przesuszania się. Taka cera to podwójne wyzwanie. Należy o nią odpowiednio zadbać, ale jak to zrobić, gdy mamy do czynienia z dwoma różnymi rodzajami? Jest to trudne, ale możliwe 🙂 Każda partia twarzy wymaga w tym przypadku różnego sposobu pielęgnacji. Na strefę T powinnaś stosować kosmetyki, które ograniczą świecenie się oraz oczyszczające. Na pozostałe części twarzy warto aplikować preparaty o wysokim stopniu nawilżenia.

 

Rozpoznanie rodzaju i typu skóry nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że zabiegi kosmetyczne również są dobierane do opisanych wyżej przypadków. Jeżeli mimo wszystko zastanawiasz się, jaki typ cery posiadasz i co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zapraszamy na konsultacje w naszym gabinecie, zlokalizowanym w Częstochowie. Nasi specjaliści dokładnie ocenią rodzaj i kondycję Twojej cery i dobiorą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.