logo
Blog

Epilacja laserowa

Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest epilacja laserowa, czy jest to bezpieczny i faktycznie bezinwazyjny zabieg? Chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Przygotowaliśmy artykuł, który zawiera informację, przedstawia fakty oraz wyjaśnia, jakie są przeciwwskazania do wykonania epilacji.

 

Dlaczego jej potrzebujemy?

Jest to innowacyjne rozwiązanie niechcianego problemu – włosów na ciele. Jeszcze kilkanaście lat temu społeczeństwo nie przywiązywało tak dużej wagi do gładkiej skóry. Owłosienie pod pachami, czy delikatny “wąsik” nie były powodem do wstydu wśród kobiet. Dziś zmieniły się standardy życia oraz moda i w efekcie staramy się jak najczęściej golić, czy depilować nogi woskiem. Na chwilę obecną pragniemy cieszyć się gładkimi nogami, skórą pod pachami lub twarzą. Z opisywanego przez nas zabiegu korzysta coraz więcej mężczyzn, którzy mają ochotę pozbyć się włosów z różnych partii ciała. Jesteśmy krytycznie nastawieni do owłosienia z dwóch powodów:

 • Ze względów estetycznych – chcemy zawsze mieć idealnie gładkie ciało, a czasem nie mamy czasu, aby o to zadbać. Maszynki do golenia nie tylko dają krótkotrwały efekt, ale przede wszystkim często powodują infekcje. Z kolei użycie plastrów do depilacji to bolesny i czasochłonny sposób na pozbycie się owłosienia.
 • Z powodów zdrowotnych – nadmierne owłosienie jest oznaką problemów hormonalnych. Ponadto jeżeli borykasz się z wrastającymi włosami, zwykłe golenie może okazać się niemożliwe.

Jeżeli należysz do grona osób, którym dokuczają wrastające włoski lub przechodzisz zapalenie mieszków włosowych, epilacja może okazać się idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej możesz pozbyć się krępującego problemu po zaledwie kilku wizytach w gabinecie.

 

Jaki sprzęt wybrać?

Odpowiedź na to pytanie pozostaw specjalistom. Jest to uzależnione od tego, jaki typ skóry oraz włosów posiadasz. W oparciu o tą wiedzę dostosowuje się rodzaj wykonywanego zabiegu oraz sprzęt, jaki do niego wykorzystujemy. W naszym gabinecie dostępne są dwa urządzenia – IPL Anthelia oraz Mantis HR 808.

 

IPL Anthelia to aparat francuskiej firmy Eurofeedback Anthelia Efficient Pulsed Light. Jest on przeznaczony do epilacji, usuwania przebarwień, zamykania naczynek oraz odmładzania skóry. Lampa urządzenia Anthelia emituje światło o długości fal w zakresie 610 – 1100 nm, które jest absorbowane przez melaninę zawartą  we włoskach. Wiązka światła zamienia się w energię cieplną i niszczy struktury odżywcze. Dzięki temu zapobiega odrastaniu owłosienia.

Efektem zabiegu przy użyciu tego aparatu jest utrata 75% – 90% włosów. Pozostałe są cienkie i wolniej odrastają. Najskuteczniejszy okaże się dla osób, które posiadają jasną karnację i ciemne owłosienie.

 

Laser diodowy Mantis HR 808 wytwarza światło monochromatyczne spójne i równoległe. Jest ono pochłaniane przez melaninę. Wytworzone ciepło niszczy włoski bez uszkodzenia naskórka. Zabieg tą metodą nie stawia ograniczeń w postaci rodzaju skóry i włosów. Po serii zabiegów skuteczność oceniana jest od 80% do 95%. Może być wykonywany nawet na opalonej skórze (jednak nie bezpośrednio po opalaniu), o każdej porze roku.

Zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu

Epilacja laserowa zalecana jest każdej osobie, która czuje się niekomfortowo z owłosionym ciałem. Ponadto, jest szczególnie polecana każdemu, kto boryka się z wrastającymi włoskami, zapaleniem mieszków włosowych.

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, jest ich dość pokaźna lista:

 • ciąża,
 • epilepsja,
 • świeża opalenizna (4 tygodnie przed zabiegiem),
 • stosowanie kremów z retinolem (należy przestać używać 2 tygodnie przed zabiegiem),
 • zażywanie leków, ziół i kosmetyków zwiększających wrażliwość skóry na światło (3 tygodnie przed zabiegiem),
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • infekcje skóry w miejscu zabiegu,
 • doustne stosowanie izotretynoiny np. Roaccutane lub leków o podobnym działaniu do 6 miesięcy przed zabiegiem,
 • depilacja mechaniczna (minimum 4 tygodnie przed zabiegiem),
 • w przypadku epilacji okolic bikini u kobiet miesiączka.

Jak przygotować się do epilacji?

Przede wszystkim należy ogolić włosy za pomocą maszynki. Następnie, przed samym zabiegiem warto odpowiednio nawodnić swój organizm. Wskazane jest wypicie dwóch litrów wody. Dla bezpieczeństwa przed jego wykonaniem zostaje zrobiona próba laserowa na niewielkiej części ciała. Po kąpieli przez zabiegiem nie należy natłuszczać skóry środkami pielęgnacyjnymi, a na spotkanie najlepiej przyjść ogolonym i w miękkich ubraniach, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry.

Fakty dotyczące epilacji laserowej:

1.Jest to w pełni bezpieczny zabieg

Laser to bezpieczne urządzenie do przeprowadzania epilacji. Nie powoduje uszkodzeń ani podrażnień skóry. Może być stosowany nawet w miejscach najbardziej wrażliwych (pachy, okolice bikini, twarz). Wiązka światła niszczy włoski bez narażania naskórka.

 1. Epilacja nie jest zupełnie bezbolesna

Podczas jej trwania możesz odczuwać lekkie pieczenie lub szczypanie. Intensywność odczuwania bodźców jest oczywiście uzależniona od Twojej wrażliwości na nie. Pewne jest jednak to, że im grubsze włoski, tym mocniej odczujesz impulsy. Nie sugeruj się zatem opiniami znajomych – posiadają inną odporność na ból i mogli całkowicie inaczej reagować na zabieg 😉
3. Duże znamiona nie powinny być narażone na światło lasera

Żadne z barwnikowych zmian na Twoim ciele nie powinno zostać poddane działaniu światła laserowego. Najlepszym rozwiązaniem jest albo podcinanie włosków w jego okolicach lub chirurgiczne usunięcie pieprzyka.

 1. Czego nie mogę robić po zabiegu?

Kilka dni po zabiegu zabronione jest używanie toników i dezodorantów, które posiadają w składzie alkohol. Najlepszym czasem na wykonanie epilacji jest pora jesienno-zimowa. Wynika to z tego, że po zabiegu musisz na jakiś czas (około 2-4 dni), do czasu zniknięcia podrażnień, zrezygnować z wizyt w saunie i na basenie. Niewskazane jest również opalanie się oraz stosowanie peelingów.

 1. Jakie są wskazania po zabiegu?

Po epilacji, jeśli skóra jest podrażniona, można stosować kremy łagodzące (zawierające aloes, panthenol) i należy pamiętać o nawilżeniu skóry i nawodnieniu organizmu. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy zabiegowi poddana była większa powierzchnia (kilka okolic podczas jednej wizyty – plecy, nogi).

 1. Epilacja laserowa gwarantuje usunięcie wrastających włosków

Ta nieprzyjemna dolegliwość skutkuje pojawieniem się stanów zapalnych i krostek wokół mieszka włosowego. W efekcie mogą powstać przebarwienia oraz blizny. Ten zabieg pomoże Ci zlikwidować przyczynę problemu – nieprawidłowo rosnące włoski. Przyczyni się to do poprawy kondycji Twojej skóry.

 1. Ciemniejsze włosy łatwiej się usuwa

Dzieje się tak, ponieważ w czarnych lub ciemnobrązowych włosach zawarte jest więcej melaniny. Blondynki będą miały większy problem ze skutecznością epilacji laserowej.

 1. Jest to skuteczny zabieg

Prawidłowo przeprowadzona seria epilacji z wykorzystaniem wysokiej jakości lasera trwale usuwa owłosienie. Mogą pozostać nieliczne włoski, które są słabe, cienkie i niemal niewidoczne. Dla zwiększenia skuteczności można po upływie dwóch lat udać się na zabieg uzupełniający.

 1. Epilacja nie jest bardzo czasochłonnym zabiegiem

Czas trwania wizyty to od 20 minut do 1,5 godz. Jej przebieg wygląda następująco:

 • wywiad,
 • przygotowanie skóry,
 • zabieg,
 • pielęgnacja pozabiegowa.

Sama epilacja trwa znacznie krócej np.: górna warga  do 1 minuty, pachy około 4 minut.

 

Powyższy artykuł zawiera najważniejsze informacje dotyczące epilacji. Nasz gabinet zlokalizowany w Częstochowie korzysta z wyżej wymienionych urządzeń.

Doświadczony i kompetentny personel gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo, skuteczność przeprowadzanych zabiegów, a także pełną sterylność.