logo
Blog

Jak dbać o cerę

Zdrowa, świetlista, bez skazy…

Skóra jest największym organem człowieka. Dla człowieka jest granicą między światem zewnętrznym i wewnętrznym. Chroni, odbiera sygnały, amortyzuje, ociepla, osłania. Odzwierciedla stan zdrowia, poziom stresu, zaniedbania. Na pewno wiesz, że styl życia – sen, alkohol, palenie, aktywność fizyczna, dieta maja ogromny wpływ na wygląd skóry. A czy wiesz, że Twoje geny aż w 60% określają ścieżki jej starzenia?

Moje przyjaciółki mówią „…trudno, przecież genów nie wymienisz”. To prawda, ale wiedza na temat „złych i dobrych genów” jakimi obdarzyła Cię natura jest bezcenna. Dlaczego ?

 

Prewencja

Zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć. Prawda znana od lat i dotyczy również starzenia się skóry. A XXI wiek daje nam olbrzymie możliwości, aby utrzymać młodość znacznie dłużej, niż mogliśmy to zrobić do tej pory. Wystarczy wiedzieć i chcieć (o finansach wspomnę później).

Jak ja zazdroszczę młodym ludziom. 30 lat temu, kiedy byłam młoda, kosmetyka – powiedzmy w skrócie – ograniczała się do kremu NIVEA (uwielbiam jego zapach do dziś, choć już go nie stosuję). O przyczynach starzenia nikt nie dyskutował, bo po co – każdy się starzeje i już.

Ale obecne postępy technologii, obszerna wiedza, rozwój nowych dziedzin nauki, badania prowadzone na szeroką skalę pozwalają na opracowywanie nowatorskich, śmiałych i coraz bardziej skutecznych metod, które dają kosmetologom i lekarzom medycyny estetycznej – możliwości utrzymania zdrowia i urody przez długie, długie lata.

Wykorzystując najnowocześniejsze techniki diagnostyczne, czyli badanie DNA pod kątem kluczowych zmiennych dermatologicznych określających procesy starzenia się skóry jesteśmy w stanie ukierunkować nasze działanie tak, aby wzmocnić słabe strony jej funkcjonowania i znacznie spowolnić jej starzenie się. Nie marnujemy czasu i pieniędzy na zabiegi i przypadkowe kosmetyki, które nie koniecznie są dla nas odpowiednie. Nie kierujemy się reklamami, wybieramy świadomie ! A jeśli traficie do gabinetu, gdzie personel będzie miał odpowiednia wiedzę, pomoże dobrać efektywną terapię przeciwstarzeniową.

Moim młodym klientkom zawsze będę polecała zabiegi prewencyjne, zanim problem stanie się widoczny: złuszczanie, nawilżanie, odżywianie, rozjaśnianie, dotlenianie. Proste, tanie zabiegi, które pozwolą odłożyć znacznie w czasie zabiegi korekcyjne. Jeśli skóra jest zadbana, promienista, gładka i elastyczna, jeśli wygląda pięknie i zdrowo to żadna zmarszczka jej nie jest straszna :-). Chyba że Wam przeszkadza, wtedy medycyna estetyczna ma do zaproponowania szereg zabiegów, ale zastosowane na przygotowaną skórę dają naturalne, spektakularne efekty.

Jeśli niestety trochę zaniedbałaś pielęgnację lub wiek zrobił swoje zawsze możemy to nadrobić zabiegami bardziej intensywnymi, np. idealnym zabiegiem regenerującym jest zabieg laserowy polegający na termicznym, kontrolowanym uszkodzeniu powierzchni skóry. Wykorzystujemy w tym zabiegu naturalne zdolności naprawcze skóry. Jest to typowy zabieg odmładzający, po 3 zabiegach masz nową skórę ! Cennymi zabiegami dla Twojej skóry jest mezoterapia w jej różnych odmianach, pilingi chemiczne, ultradźwięki, fale radiowe, pole magnetyczne i zabiegi oparte na wyselekcjonowanych składnikach aktywnych. W gabinetach jest zazwyczaj bogata oferta zabiegów odmładzających oraz zespół specjalistów, których wiedza pozwoli dopasować odpowiedni zabieg do problemu i stanu skóry.

Bardzo sobie cenię zabiegi z zakresu medycyny korekcyjnej. To dzięki niej typowe oznaki starzenia, lub inne defekty estetyczne takie jak zmarszczki, utrata owalu, dolina łez, opadające powieki, zbyt wąskie usta, zmiany objętości tkanki mogą być efektywnie wyeliminowane na dłużej.

Zobacz także jak zredukować cellulit w prosty sposób

Ale najpiękniejsze efekty widziałam, gdy były zastosowane jako taka przysłowiowa „wisienka na torcie”.

Wspominając o prewencji nie sposób pominąć tematu wpływu środowiska zewnętrznego i naszego stylu życia na procesy starzenia. Chciałabym zwrócić uwagę na te najważniejsze czynniki, które bezsprzecznie przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry.

 

Promieniowanie UV
Jest głównym powodem przedwczesnego starzenia się skóry. Utrata elastyczności, siateczka drobnych zmarszczek, przebarwienia, widoczne rozszerzone naczynka, to tylko niektóre objawy fotostarzenia.

Z drugiej strony helioterapia, czyli leczenie słońcem jest jedną z najstarszych form leczenia. Słońce poprawia nam nastrój, przyspiesza syntezę witaminy D3, poprawia metabolizm, daje nam porządny zastrzyk energii. Dlatego też nie chowajmy się do szafy w słoneczne dni, ale wypracujmy sobie nawyk odpowiedniej ochrony skóry, która jednak za słońcem nie przepada. Stosujmy np. filtry.

 

Zanieczyszczenie środowiska
Zanieczyszczone środowisko powoduje zwiększoną produkcję sebum oraz zmianę w jego składzie. Zmieniają się również parametry związane z procesem oksydacyjnym, co powoduje niedobór produkcji witaminy E, zmniejsza się ilość skwalenu (lipidu produkowanego przez gruczoły łojowe), a oksydacja białek ulega wzrostowi. Funkcja bariery skórnej jest zmodyfikowana, zmniejsza się poziom nawilżenia. Skóra osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku jest bardziej narażona na suchość, egzemy i rumień. Trudno uniknąć, ale można chronić naszą skórę przez odpowiednie uszczelnienie naskórka, nawilżenie, stosowanie diety bogatej w antyoksydanty, np. warzywa, owoce.

 

Znaczenie palenia
Każde zaciągnięcie się dymem papierosowym dostarcza do płuc ponad 4000 niebezpiecznych substancji. Wykazano, że przyspiesza to starzenie ciała, twarzy, dziąseł i skóry. Negatywne skutki palenia przypisuje się substancjom występującym w dymie papierosowym. Substancje te to nikotyna, tlenek węgla, smoła, formaldehyd, cyjanowodór, amoniak, rtęć, ołów i kadm. Ograniczają one przepływ krwi do skóry, co stanowi główny powód pogorszenia się struktur podporowych, takich jak kolagen i elastyna. Skóra staje się poszarzała, pomarszczona. Rada tylko jedna – rzucić!

 

Dieta
Odżywiaj się zdrowo. Ale ten temat warty jest oddzielnego artykułu.