logo
Blog

Męska pielęgnacja cery

Mężczyzna, który o siebie dba jest pewny siebie. Codzienna pielęgnacja cery jest bardzo ważna. Powinna być ona rutyną, a kosmetyki, które stosujesz powinny być dostosowane do rodzaju i typu Twojej cery. Dlaczego? Nieodpowiednie preparaty nie tylko nie poprawią kondycji Twojej skóry, ale mogą wręcz jej zaszkodzić. Męska cera ma zupełnie inne potrzeby niż kobieca. Co za tym idzie, wymaga innego podejścia i innej pielęgnacji. Jakie czynności powinny stać się Twoją codzienną rutyną? Chętnie Ci podpowiemy 🙂 Wbrew pozorom nie jest to takie trudne!

 

Rodzaje cery

Zacznijmy od tego, że męska skóra jest o około 25% grubsza niż kobieca. Ponadto, mężczyźni mają o wiele bardziej bujne owłosienie oraz intensywniej działające gruczoły łojowe. Skupmy się na rodzajach skóry:

Skóra sucha

Czy po każdym zabiegu pielęgnacyjnym masz wrażenie, że Twoja skóra jest szorstka, sucha i towarzyszy Ci uczucie napięcia? Jeżeli tak – jesteś posiadaczem cery suchej. W tym przypadku może się okazać, że nawet tłuste kremy nie dadzą oczekiwanego efektu. Po co sięgać w takim przypadku? Przede wszystkim – skóra sucha jest najbardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i wymaga specjalnego traktowania. Jeżeli chodzi o składniki zawarte w kosmetykach, unikaj chemicznych składników oraz alkoholu. Najlepiej sięgać po produkty przeznaczone dla skóry wrażliwej. Informacje na ten temat znaleźć możesz na opakowaniach. Unikaj peelingów – mogą one doprowadzić do nadmiernego przesuszania.

 

Skóra mieszana

Ten rodzaj cery właściwie rządzi się swoimi prawami. Skóra może być wręcz przesuszona na policzkach, natomiast w tak zwanej strefie T wyglądać na tłustą. Jak zatem dobrać odpowiednie kosmetyki, które zadbają o tą mieszankę na twarzy? Nie jest to takie trudne 🙂 Należy sięgać po takie, które regulują pracę gruczołów łojowych. Czytając skład produktu zwróć uwagę, czy zawiera on węgiel, który bez mechanicznego podrażnienia głęboko oczyszcza skórę i dodatkowo odświeża.

 

Skóra tłusta

Jak sama nazwa wskazuje, jeżeli jesteś posiadaczem tego rodzaju cery, Twoja twarz lubi płatać Ci figle i potrafi świecić się tak, że wyglądasz jakbyś przed chwilą nasmarował się kremem. Co robić w takim przypadku? Na szczęście na rynku dostępne są kosmetyki, które mają właściwości matujące. I nie, nie chodzi o puder z damskiej półki 🙂 Olejek z drzewa herbacianego lub glinka powinny znaleźć się w składzie produktów – mają właściwości antybakteryjne i zapobiegają świeceniu się twarzy. W tym przypadku peeling jest wskazany, zatem nie obawiaj się kosmetyków z drobinkami. Dzięki złuszczaniu skóra będzie odpowiednio oczyszczona z brudu i nadmiaru sebum, a co za tym idzie, zaskórniki i wypryski nie będą tak często Cię odwiedzały.

 

Krok 1: Oczyszczanie

Najważniejsza, podstawowa czynność, która pozwoli na utrzymanie skóry w doskonałej kondycji. Należy pamiętać o tym, że za sprawą testosteronu gruczoły łojowe na męskiej twarzy produkują o wiele więcej sebum niż gruczoły łojowe na kobiecej twarzy. Z tego względu męska cera jest bardziej narażona na działanie szkodliwych bakterii. Te z kolei powodują wypryski, podrażnienia i zaskórniki. Po preparaty do oczyszczania twarzy należy sięgać codziennie, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się niespodzianek na twarzy.

 

Krok 2: Tonik!

Nie – nie jest to bezużyteczny produkt w Twojej kosmetyczce. Powiemy więcej, to bardzo istotny element codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Woda i żel oczyszczający zmieniają odczyn skóry oraz pozbywają się ochronnych, naturalnych substancji z powierzchni twarzy. Aby przywrócić naturalne pH i wytworzyć barierę ochronną. Czysta skóra bez tonizacji może się buntować – staje się wówczas wrażliwa i podrażniona lub zbyt szybko się przetłuszcza.

 

Krok 3: Nawilżanie

Po oczyszczaniu i tonizacji przychodzi czas na nawilżenie i odżywienie skóry. Kremy dla mężczyzn dostarczają skórze odpowiednich składników. Niektóre produkty dostępne na rynku mają również za zadanie zapobiegać powstawaniu zmarszczek oraz minimalizowanie przebarwień. Jak często używać kremu? Najlepiej 2 razy dziennie 🙂

 

Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą do tego, żeby skóra wyglądała świeżo i zdrowo. Oczyszczaj, nawilżaj i dbaj o nią przy pomocy odpowiednio dobranych składników – cera na pewno odwdzięczy się doskonałą kondycją każdego dnia! 🙂