logo
Blog

Nadmierne owłosienie czyli luźne rozmowy na temat epilacji laserowej

Nadmierne owłosienie czyli luźne rozmowy na temat epilacji laserowej

Okres zimowy to najlepszy moment na to, aby zadbać o swoje ciało. Nie tylko dlatego, że w siłowniach jest więcej miejsca i możemy w spokoju pracować nad swoją sylwetką. Zima to idealny czas, aby zadbać o wygląd skóry, by latem móc się zaprezentować w pełnej krasie. Zimą odpoczywamy od słońca, co daje nam możliwość wykonywania intensywnych zabiegów odmładzających, redukujących przebarwienia, naczynka i nadmierne owłosienie. Najpopularniejszą metodą usuwania tych defektów estetycznych są zabiegi laserowe, zwłaszcza jeśli mówimy o usuwaniu włosów. Bezpieczną i skuteczną epilację laserową możemy wykonywać tylko na nieopaloną skórę. Jeśli pragniemy mieć gładkie ciało latem – musimy o to zadbać właśnie teraz, ponieważ cała procedura składa się z ok. 6 – 8 zabiegów z przerwami 4 – 8 tygodniowymi. I teraz jest moment na wyjaśnienie terminologii.

 

Czym różni się depilacja od epilacji ?

Depilacja to tymczasowe usunięcie włosa. Zaliczamy do niej: golenie, wosk na ciepło, wosk na zimno, depilator elektryczny, depilację chemiczną. Epilacja to trwałe usuwanie nadmiaru włosów. Epilację wykonuje się laserem, IPL-em (intensywnym źródłem światła), metodą elektrolizy.

 

Co nieco obiektywnie o różnych metodach

Niewątpliwie największą zaletą depilacji jest niska cena (…i chyba tylko tyle), chociaż jak tak przeliczyć wieloletnie, comiesięczne koszty związane z usuwaniem włosów np. woskiem to nie wiem czy jest tak tanio. Po klasycznej depilacji maszynką wielu klientów skarży się na podrażnienia, niektórzy borykają się dodatkowo z problemem wrastających włosków. W pierwszym przypadku można wykonywać depilację woskiem. Niestety minus jest taki, że musimy „zapuszczać” włosy co dla wielu jest uciążliwe ze względów estetycznych, a efekt jest krótkotrwały. Epilacja laserowa jest często polecana przez dermatologów na problem związany z zapaleniem okołomieszkowym, wrastaniem włosów. Daje ten komfort, że między kolejnymi zabiegami można normalnie golić owłosienie maszynką. Zauważalny efekt jest już po pierwszym zabiegu, włosy odrastają wolniej, są delikatniejsze, więc podrażnienia po goleniu już się nie pojawiają.

Elektroliza jest skuteczną metodą usuwania pojedynczych włosów białych (tutaj lasery nie działają) zwłaszcza na twarzy. Na czym polega ? 
Prąd elektryczny jest emitowany z bardzo cienkiej elektrody w kształcie igły lub metalowej sondy do każdego mieszka włosowego, aby zniszczyć jego korzeń. Wyobrażacie sobie epilację nóg, pleców lub bikini tą metodą ? Poza tym, aby usunąć włosy trzeba wykonać kilkanaście bolesnych zabiegów, które obarczone są ryzykiem wystąpienia blizn i przebarwień.

 

Skuteczność epilacji laserowej

Epilacja laserowa jest na chwilę obecną najskuteczniejszą metodą, dzięki której w odróżnieniu od innych metod pozbędziesz się nadmiernego owłosienia na zawsze. Wielu producentów, a tym samym gabinetów podaje ilość zabiegów potrzebnych do pełnego efektu jako 4 do 5. I taka ilość być może wystarczy, jeśli masz perfekcyjnie jasną skórę i grube, czarne włosy. W innym przypadku mówi się o 6 – 8 zabiegach. Im włos cieńszy i jaśniejszy, a różnica w kolorze skóry i włosa mniejsza, tym więcej zabiegów. Skuteczność serii zabiegów w regularnych odstępach (ważne – z uwagi na wysoką zdolność do regeneracji uszkodzonych mieszków włosowych i brodawek) ocenia się na od 60 – 95 %. To, w jakim procencie usuniemy na stałe włosy zależy od:

  • fototypu, koloru i grubości włosów pacjenta;
  • rodzaju, jakości lasera;
  • doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Podsumowując, raczej nie mówimy o 100% skuteczności, ale i tak pozostałe włosy są cienkie, jasne, prawie niewidoczne. Ogolenie ich nawet na sucho nie stanowi już żadnego problemu. Zapominamy na zawsze o podrażnieniach, stanach zapalnych po goleniu, wrastaniu włosów. Niemniej jednak z uwagi np. na zmiany hormonalne towarzyszące nam przez całe życie, czasami pokazują nam się grubsze i ciemniejsze włosy, dlatego niektórzy muszą wziąć pod uwagę w razie potrzeby zabiegi podtrzymujące.

 

Rodzaje laserów do epilacji

Obecnie za najskuteczniejsze lasery do epilacji uznawane są lasery diodowe. Na rynku można spotkać lasery aleksandrytowe, które bardzo cenię za wysoką skuteczność, ale tylko w przypadku skóry jasnej. Przy ciemniejszych spada skuteczność, a rośnie ryzyko poparzenia skóry. Lasery Nd:YAG są zdecydowanie bezpieczniejsze do epilacji skór ciemniejszych, ale niestety ich skuteczność jest oceniana na bardzo niską. Czasem można usłyszeć o epilacji laserowej IPL-em. IPL nie jest laserem, więc o epilacji laserowej nie mówimy. IPL ma raczej zły PR. Zadziało się to w momencie, kiedy rynek kosmetyczny zalały aparaty chińskie, niebezpieczne i nieskuteczne. Ale ja pracuję na IPL-u francuskim, sprzęcie o wysokiej jakości i zdecydowanie mogę potwierdzić skuteczność zabiegów tym aparatem. Niestety ból w trakcie zabiegów jest zdecydowanie wyższy niż przy najnowszej generacji laserze diodowym. Sprawdź także możliwość Usuwanie rumienia w naszej placówce.

 

No właśnie – co z tym bólem?

Cóż – epilacja laserowa nie jest zabiegiem komfortowym (chociaż poziom bólu przy depilacji woskiem i depilatorem elektrycznym wg mnie jest znacznie większy). Ból jest odczuwalny zwłaszcza przy usuwaniu włosów z okolic bikini i pach, gdzie są grube, ciemne i gęste włosy. Co powoduje ból? Duża akumulacja ciepła, dlatego też aby ograniczyć ból i ryzyko poparzenia doświadczony terapeuta może zastosować różne techniki zabiegowe i zadbać o odpowiednie schłodzenie skóry. Takie możliwości daje mi laser diodowy najnowszej generacji Mantis. Przy epilacji włosów cieńszych i jaśniejszych w trakcie zabiegu powinniśmy odczuwać tylko delikatne pieczenie i kłucie.

 

Kto może skorzystać z zabiegu ?

Każda osoba, która życzy sobie trwałego usunięcia nadmiernego owłosienia (jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu). Idealny pacjent kwalifikujący się do zabiegu nie ma zaburzeń endokrynnych, ma jasny odcień skóry, z owłosieniem utworzonym z grubych, ciemno zabarwionych włosów.

O jakich zaburzeniach endokrynnych mówimy ?
– hypertrychoza, nadmierny wzrost owłosienia, który nie jest zależny od androgenów, może być spowodowany np. przyjmowaniem niektórych leków lub może występować w przebiegu różnorodnych schorzeń, takich jak porfiria skórna późna, schorzenia tarczycy, przerzuty raka, w przebiegu niedożywienia/jadłowstrętu psychicznego;
– hirsutyzm, charakteryzuje się wzrostem włosów terminalnych (grubych, ciemnych) u kobiet w obszarach ciała zależnych od androgenów, takich jak górna warga, broda, klatka piersiowa. Do najczęstszych hormonalnych przyczyn hirsutyzmu należy zespół wielotorbielowatych jajników.
W tych przypadkach niezbędna jest wizyta u endokrynologa, a sam zabieg epilacji będzie wymagał więcej zabiegów w serii, może też okazać się mniej skuteczny. Ale i tak pacjenci są bardzo zadowoleni z efektów terapii.

 

A kto nie może skorzystać z zabiegu?

Kobiety w ciąży, osoby chorujące na nowotwory, epilepsję (nigdy nie przeprowadza się badań klinicznych w tych przypadkach), osoby leczące się izotretynoiną.

Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadza się wywiad, mający na celu zebranie informacji, które umożliwią osiągnięcie najlepszych wyników terapii. Istotne jest omówienie oczekiwań klientów, uzyskanie informacji o przyjmowanych lekach zwłaszcza fotouczulających, występowania miejscowych infekcji, stosowanych ostatnio zabiegów usuwania owłosienia, stanu endokrynnego, ostatniej ekspozycji na UV.

 

Podsumowanie (na podstawie własnych doświadczeń)

Epilacja laserowa w porównaniu z innymi technikami usuwania włosów jest najlepszą, najszybszą, bezpieczną i skuteczną metodą. W większości przypadków rezultaty są znakomite. Jednakże laser (choć często słowo to kojarzy się z techniką wszechmogącą), działa wg ściśle określonych zasad, obiera sobie jeden cel i niestety ma pewne ograniczenia. Dlatego efekty nie są u wszystkich jednakowo dobre. Organizmy są różne, rezultaty również. Ważne, aby osoba wykonująca zabieg określiła jaka mniej więcej może być skuteczność w danym przypadku, wyjaśniła na czym polega zabieg, dlaczego trzeba zabiegi powtarzać i to w regularnych odstępach. Wtedy każdy będzie usatysfakcjonowany z osiągniętych wyników.