logo
Blog

Pielęgnacja po peelingu chemicznym

O tym, że peelingi chemiczne to idealny sposób na to, aby pozbyć się niedoskonałości skóry wiadomo nie od dziś. Ich zbawienne działanie jest doceniane przez coraz więcej osób i są one coraz bardziej popularne. Problemy z trądzikiem jeszcze nigdy nie były tak łatwe do wyleczenia! Dzięki odpowiedniej mieszance kwasów możesz zapomnieć o przebarwieniach skóry, jej przesuszeniu lub delikatnych bliznach, które odbierają Ci pewność siebie. Dzisiejszy wpis to mini poradnik dotyczący tego, jak należy pielęgnować skórę po wykonaniu takiego zabiegu. Co robić, aby sobie nie zaszkodzić? Zachęcamy do lektury 🙂

 

Dlaczego warto wykonać peeling chemiczny?

Zadaniem peelingów chemicznych jest dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych, które wpłyną pozytywnie na wygląd cery. Działają one przede wszystkim:

  • bakteriobójczo,
  • przeciwzapalnie,
  • rozjaśniająco,
  • nawilżająco,
  • zmniejszają zrogowacenia.

W odróżnieniu od preparatów do peelingu dostępnych w drogeriach, efekt złuszczonego naskórka nie gra najważniejszej roli w zastosowaniu kwasów. Na zabieg powinny zdecydować się osoby borykające się z trądzikiem, bliznami po nim, mające przebarwienia lub te, które nie są zadowolone z ogólnej kondycji swojej cery.

 

Jak długo trwa gojenie?

Po zastosowaniu łagodnego peelingu chemicznego proces gojenia trwa do tygodnia. Na początku nakładanie tradycyjnych kosmetyków i produktów do pielęgnacji może  być utrudnione – kremy oraz balsamy będą powodowały zaczerwienienia i pieczenie twarzy, dlatego należy zacząć je stosować po kompletnym wygojeniu naskórka.

Średnio-głęboki peeling chemiczny powoduje, że nasza skóra potrzebuje co najmniej dwutygodniowej przerwy na regenerację. Skóra będzie nie tylko zaczerwieniona, ale może być także spuchnięta. Obrzęk może być widoczny przez dwa dni, następnie naskórek zacznie się złuszczać. Oprócz tego, że w tym czasie nie należy stosować kosmetyków, powinno się również unikać słońca. Na makijaż trzeba poczekać do pełnego zagojenia się skóry.

Po głębokim peelingu chemicznym twarz goi się nawet do trzech tygodni. Właśnie dlatego najlepszą porą roku na zabieg jest jesień – przez kilka miesięcy po jego wykonaniu należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce.

 

W jaki sposób pielęgnować twarz po peelingu chemicznym?

Należy pamiętać o tym, że skóra twarzy po wykonaniu peelingu jest o wiele bardziej wrażliwa i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo ważna jest jej właściwa pielęgnacja. Powinna się ona opierać na stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej. Aby sobie nie zaszkodzić warto zdecydować się na kosmetyki sprzedawane w aptekach, które posiadają rekomendację dermatologów. Absolutnym must have jest krem nawilżający. Powinien być nakładany na oczyszczoną skórę co najmniej trzy razy dziennie. Dobrze sprawdzą się także maści, które w swoim składzie posiadają alantoinę lub witaminę A. Skóra po peelingu chemicznym wymaga również regularnego oczyszczania. Najlepiej sprawdzą się naturalne toniki, na przykład te, które w składzie mają różę. Można również stosować żele do mycia o niskim pH.

 

Kremy z filtrem to obowiązek

Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dni po wykonaniu peelingu nie będą słoneczne 🙂 Nie mamy na to wpływu, dlatego przed wykonaniem zabiegu warto udać się do sklepu po kremy do twarzy z wysokim filtrem (co najmniej 30 SPF). Są one potrzebne, aby przedłużyć możliwy bezpieczny czas spędzony na słońcu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie uchronią Cię one przed skutkami opalania, takimi jak głębokie przebarwienia. Twarzy nie wolno opalać przez 6 miesięcy od wykonania zabiegu.

 

Czego nie robić po peelingu chemicznym?

Na liście czynności zakazanych po zabiegu znajdują się:

  • stosowanie preparatów o działaniu złuszczającym (kremy, kwasy, peelingi),
  • używanie kosmetyków na bazie alkoholu,
  • używanie preparatów, które mogą wysuszyć skórę,
  • wizyt na basenie, w saunie i w solarium.

 

Jesteśmy pewni, że ten krótki poradnik pozwoli Ci w pełni zregenerować skórę po wykonaniu peelingu za pomocą kwasów. Pamiętaj, nie należy się spieszyć – warto poczekać, ponieważ efekty są tego warte! 😉