Przebarwienia

Szczegółowy opis

Pigmentacja skóry to naturalny kolor jaki posiada skóra. Kolor jest uzależniony od melaniny – pigmentu. Pigment produkowany jest w skórze przez melanocyty. Melanina pełni funkcję ochronną przed promieniowaniem UV oraz promieniowaniem jonizującym. Przebarwienia to skutek nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach. Zaburzenia barwnikowe skóry mogą dotyczyć zaburzenia jakości i ilości melaniny – hypermelanosis i hypomelanosis. Mogą być ograniczone i rozsiane, a w zależności od czasu wystąpienia: wrodzone lub nabyte. To brązowe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, najczęściej zlokalizowane w okolicach ciała eksponowanych na słońce – twarz, dekolt, dłonie.

Co może wywołać pojawienie się przebarwień:

• uwarunkowania genetyczne, płeć żeńska

• zaburzenia hormonalne (okreś ciąży, menopauza)

• miejscowe stany zapalne (np. przebarwienia potrądzikowe)

• promieniowanie UV

• zaburzenia endokrynologiczne (nadczynność tarczycy, schorzenia jajników)

• leki (antykoncepcyjne, przeciwbólowe, barbiturany, sulfonamidy, tetracykliny, fenotiazyny) lub preparaty ziołowe o właściwościach fotouczulających

• schorzenia ogólnoustrojowe (choroba Addisona, hemochromatoza czy porfirie)

Do najczęściej spotykanych przebarwień skóry zaliczamy: piegi, plamy soczewicowate, plamy soczewicowate starcze, ostudę, przebarwienia pozapalne, przebarwienia po odczynach fototoksycznych. Proces usuwania przebarwień jest trudny i długotrwały. Wymaga od pacjenta zdyscyplinowania i stosowania filtrów UV. W leczeniu przebarwień z powodzeniem stosujemy różne metody w zależności od głębokości położenia barwnika.

Rodzaj terapii dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta podczas bezpłatnych konsultacji kosmetologicznych do których serdecznie zachęcamy. Na temat każdej z proponowanych metod można przeczytać więcej klikając na urządzenie poniżej.

Do zabiegów używamy: