Medycyna estetyczna – wypełniacze

Wypełniacze, czyli implanty podskórne wypełniają nadmiar wolnej przestrzeni w tkankach. Stosuje się je w celu zastąpienia utraconego kolagenu i tkanek podporowych. Najczęściej wykorzystuje się wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w naszej skórze. Ma on dużą zdolność do wiązania wody w naskórku. Optymalna ilość kwasu hialuronowego w młodej skórze zapewnia jej sprężystość i brak zmarszczek, bruzd. Jednak z wiekiem jego zawartość w skórze maleje, skóra staje się przesuszona, pojawiają się zmarszczki, a objętość policzków czy warg ulega widocznemu zmniejszeniu. W medycynie estetycznej wykorzystuje się preparaty kwasu hialuronowego o różnych gęstościach, których rolą jest korekta określonych partii skóry. Zabiegi z użyciem wypełniaczy polegają na wstrzykiwaniu przez lekarza pożądanych ilości preparatu w określone miejsca przy użyciu cienkiej igły lub kaniuli. Możliwość poprawy wyglądu z użyciem wypełniaczy są naprawdę duże i dotyczą zmarszczek głębokich, np. nosowo – wargowych, czy marionetkowych lub płytszych ubytków, np. tzw. zmarszczki palacza. Odpowiedni preparat kwasu hialuronowego doskonale wypełni też utraconą gęstość w obrębie kości, np. policzkowych, czy wreszcie ust. Jedną z najczęściej korygowanych okolic są bruzdy nosowo – wargowe.

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Efekt wygładzenia jest widoczny natychmiast i utrzymuje się 8 – 12 miesięcy. Czas utrzymywania się efektu w dużym stopniu zależy od wieku, rodzaju skóry i trybu życia pacjenta. Palenie papierosów, czy ekspozycja na słońce przyspiesza degradację preparatu w skórze. Po zabiegu należy stosować się do zaleceń, aby jego efekt jak najdłużej cieszył, tj: unikać dużych różnic temperatury otoczenia, przynajmniej przez 2 tygodnie po zabiegu unikać sauny, solarium, korzystania z basenu, intensywnych ćwiczeń fizycznych, a przez 4 tygodnie zabiegów laserowych i związanych z działaniem fal radiowych. Po zabiegu mogą pojawić się miejscowe zaczerwienienie, obrzęk, siniaczek, świąd czy nadwrażliwość danej okolicy. Najczęściej objawy te ustępują w ciągu 72 godzin.

Przeciwwskazania:

 • ciąża, okres karmienia
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy, czy lidokainę
 • zmiany skórne w obrębie korygowanych okolic, np. trądzik czy opryszczka
 • choroby autoimmunologiczne
 • skłonność do blizn przerostowych
 • choroby nowotworowe
 • bielactwo
 • łuszczyca
 • niewyrównana cukrzyca

Zabiegi:

Modelowanie i wypełnianie

Wysuszone i odwodnione usta nadają starczy wygląd całej twarzy. W końcowym etapie starzenia się ust dochodzi do zwiotczenia ich konturów, co z kolei prowadzi do powstawania widocznych zmarszczek. Nawilżenie jest niezbędnym warunkiem utrzymania jędrności i struktury warg, a zatem ochrony przed skutkami upływu czasu. Można to uzyskać za pomocą preparatów kwasu hialuronowego – najsilniejszej znanej substancji nawilżającej. Zabieg powinien być jedynie delikatnym modelowaniem, a nie drastyczną zmianą. Jest to zabieg dla osób w każdym wieku, gdyż spełnia różne oczekiwania. Młode osoby z niesymetrycznymi ustami, zbyt cienką górną bądź dolną wargą, nierównym konturem to również potencjalni kandydaci do zastosowania kwasu hialuronowego.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Po zabiegu utrzymuje się lekki obrzęk oraz mogą być widoczne niewielkie krwiaki. Zmiany te samoczynnie ustępują w ciągu 1 – 2 dni.

Lifting wolumetryczny

Lifting wolumetryczny służy odmładzaniu twarzy poprzez przywracanie utraconej objętości i poprawiania jej zarysu. Zabieg ten jest prosty, szybki i bezpieczny. Preparat wolumetryczny jest wprowadzany przy użyciu kaniuli bądź igły głęboko do tkanki podskórnej. W trakcie zabiegu występuje pewien dyskomfort, objawiąjący się jako uczucie „rozpierania”. Podany implant jest niewidoczny i nie wyczuwalny. Po podaniu lekarz wykonuje masaż. Rezultaty procedury widoczne są bezpośrednio po zabiegu,a utrzymują się od 18 do 24 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Lifting wolumetryczny zapewnia także nawilżenie sąsiednim tkankom, co w efekcie oznacza ładniejszy wygląd skóry.

Przeciwwskazania:

 • choroby immunologiczne
 • bielactwo
 • łuszczyca
 • zapalenie lub zakażenie skóry
 • porfiria skórna
 • epilepsja
 • leczenie immunoterapeutyczne
 • alergie
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy
 • podatność na przerost blizn
 • ciąża, karmienie piersią

Likwidacja zmarszczek palacza

Zmarszczki palacza to widoczne pofałdowania skóry nad górną wargą. Potoczna nazwa „zmarszczki palacza” nie odnosi się tylko do osób plących papierosy. Duża część pacjentów niepalących boryka się z tym problemem. Również w tych przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Dzięki zastosowaniu preparatów kwasu hialuronowego można pozbyć się problemu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu lokalnym i jest niebolesny.

Nici hialuronowe – Skinlift

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w odpowiedni sposób kwasu hialuronowego. Najczęściej do zabiegu stosujemy długie igły lub kaniule, od 4 do 5 cm, pozostawiając w danym miejscu właśnie „nici” zawieszające, lub podnoszące daną partię skóry. Najprościej procedurę można określić jako wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w postaci długich, cienkich nitek, tak aby objąć działaniem preparatu jak największą powierzchnię skóry. Zabieg nici hialuronowych jest przeznaczony dla osób, które utraciły gęstość i jędrność skóry w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji (np. solarium) lub po prostu wraz z wiekiem.

Zabieg trwa od 30 do 60 minut, w zależności od rodzaju i ilości preparatu którego używamy. Przed zabiegiem standardowo znieczulamy skórę miejscowo stosując krem, stąd bolesność jest niewielka. Pacjent zauważa efekty od razu po wykonaniu zabiegu, zmienia się wygląd, objętość, napięcie skóry. Widać wyraźnie uniesienie policzków, poprawę owalu. Na pełny efekt czekamy około 2 miesięcy. Poprawa jakości skóry, jej gęstości i poziomu nawilżenia wymagają po prostu czasu. Po zabiegu mogą wystąpić przemijające dolegliwości w postaci zaczerwienienia, obrzęku, bolesności w miejscu wstrzyknięcia materiału – objawy te znikają w przeciągu 72 godzin. Pacjenci czasami zgłaszają objawy nadwrażliwości na dotyk, ciepło lub zimno w miejscu korekcji. Sporadycznie też może wystąpić obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni, w przypadku preparatów o większej gęstości.

Efekt utrzymuje się około roku, pierwszy związany z jakością zastosowanego preparatu, drugi z nawilżeniem i ujędrnieniem skóry w danym miejscu.